top of page

​נקודות חשובות לבטיחות בעיצוב חלל


תכנון, בנייה ועיצוב מבנים וחללים בטוחים, אשר יבטיחו מינימום סכנה או סיכון לפגיעה, ממשיכים להיות המטרה העיקרית של בעלי העניין הקשורים לבטיחות עיצוב החלל. הבנת ההשפעה שיש לבטיחות זו, בין אם מדובר בבית פרטי, משרד או בית ספר, חשובה מאוד להגנה מרבית על האנשים ועל הנכס.

קודם בטיחות אחר כך ריהוט


כאשר אתם עומדים לעצב את המשרד, למשל, אתם בוודאי נעזרים בחברה לעיצוב משרדים, שתסייע לכם בבחירת:

כסאות משרד מתכווננים וארגונומיים שישמרו על בריאות העובדים

בשולחנות מנהלים שיהיו מספיק מהודרים כדי להקרין את המסר המיתוגי שלכם

או בשולחנות משרדיים שינצלו את חללי המשרד ביעילות המרבית.

אבל אולי שוכחים את ההיבט הבטיחותי שאמור להגן על העובדים שלכם מפני פגיעה, החלקה או חלילה התחשמלות.

איזון בין יעדי הבטיחות ליעדי העיצוב


לא די בבחירה בשולחנות משרד לפי מספר המגירות שהם מציעים, חשוב גם לבדוק את ההיבט הבטיחותי הן של הריהוט שתבחרו, והן של פרישתו בסביבת העבודה. 

בין אם מדובר במקום עבודה, בבית פרטי או במוסד ציבורי כשאתם מעצבים את החלל, חשוב להשיג איזון בין יעדי הבטיחות והאבטחה, לבין יעדי העיצוב והצרכים האחרים של החלל. ביסוס תהליך עיצובי המשלב בתוכו גם את ההיבט הבטיחותי, יכול להוביל לפיתוח פתרון יעיל שיענה על כל הדרישות.

הבנת קשרי הגומלין של יעדי העיצוב (כמו, בר קיימא, אסתטי, חסכוני, שימור היסטורי, נגיש, פונקציונלי, תפעולי ופרודוקטיבי), בשלב המוקדם של תהליך העיצוב, הוא צעד חיוני להתגברות על המכשולים השכיחים ליצירת חלל מאובטח ובטוח.

עקרונות בסיסיים


בהתאם לתחומי האחריות המקצועית, ניתן לזהות 4 עקרונות יסוד של תכנון למניעת סכנות:

תכנון הגנה מפני אש

הגישה להגנת המבנה מפני אש כרוכה בגישה מערכתית שמאפשרת למתכנן לנתח את כל מרכיבי הבניין, כחבילה כוללת של מערכות בטיחות אש בבניין.

הגנה על בטיחות האנשים ובריאותם

יש פציעות ומחלות מסוימות הקשורות לעיצוב ולתפעול של חללים בנויים, שאינם בטוחים ואינם בריאים לבני האדם. בדרך כלל ניתן למנוע סכנות שכאלה, על ידי נקיטה בצעדים המתחשבים בסוגיות כמו:

איכות האוויר בתוך המבנה

בטיחות מערכת החשמל

הגנה מפני נפילות

ארגונומיה

מניעת תאונות

הפחתת הסיכונים מאסונות טבע

מדי שנה אנשים נקלעים לאסונות טבע, בין אם הם נמצאים בבית או במקום העבודה. זאת, עקב רוחות סוערות או גשמים עזים הגורמים לשיטפונות שחודרים לבתים, או לכול מבנה אחר שעומד בדרכם.

במקרה הפחות גרוע, תופעת הטבע גורמת להרס עצום, אך למרבה הצער לפעמים היא גובה את חייהם של בני אדם. ניתן לחסוך אחוז משמעותי מהרס זה אם תכנון הבנייה יתחשב מראש ויצפה כראוי את הסיכון הכרוך בסכנות טבע משמעותיות.

לספק ביטחון לשוהים בחלל ולתכולה שבו

תכנון אפקטיבי של חלל מאובטח כולל יישום אמצעי הרתעה, איתור, עיכוב ותגובה להתקפות עברייניות. תכנון זה אמור לספק גם אמצעים שיגבילו את הסיכונים, יוכלו למנוע נזק קטסטרופלי ולספק עמידות במקרה הצורך.

תכנון ועיצוב המבנה מבחינת בטיחות והאבטחה, דורשים גישה פרואקטיבית, המצפה – ואז מגנה – על האנשים השוהים במבנה, על התכולה שבו ועל המבנה עצמו.

להבין את דרישות החלל


השלב הראשון באבטחת המקום הוא הבנת הדרישות הספציפיות של המקום, וציפייה לביצועים של אמצעי האבטחה בתגובה למפגעים ולאיום שזוהה.

התגובה הצפויה לאיומים ולסכנות, היא קריטית בקביעה: האם עיצוב המקום מספק הגנה בסיסית להימלטות בטוחה, או אם המקום נדרש לשמור על פעילות מלאה לאחר האירוע.

ברוב המקרים, הקריטריונים המינימליים הנלקחים בחשבון בעת התכנון והעיצוב, הם:

הגנה מפני אש

בטיחות תעסוקתית

הגנה מפני אסון טבע.

סיכונים אלה נקבעים בעת בניית המבנה עצמו, בהתאמה לתקנים הקבועים בחוק. ארגונים רבים קובעים קריטריונים נוספים לתכנון שיספקו אבטחה, ביטחון והגנה גם:

לבני אדם

לנכסים קריטיים

למידע

לאחר קביעת אמצעי הבטיחות הנדרשים, יש צורך להבין את הסיכונים הצפויים בפרויקט הנמצא בשלבי עיצוב, ולקבוע אם נדרשים אמצעי מניעה נוספים.

סוגי הערכה


יש כמה סוגי הערכה שיש לקחת בחשבון כדי להוביל את צוות הפרויקט בעת קבלת החלטות בנושא הבטיחות. זאת, על מנת:

לזהות את הנכסים שעליהם יש להגן

להדגיש את האיומים האפשריים

לבסס תוצאה סבירה להתרחשות מסוכנת

הערכה זו נשקלת כנגד הנקודות הספציפיות במבנה, שזוהו כפגיעות במיוחד.

בהתבסס על הערכות וניתוחים אלה, אפשר יהיה לבחור באמצעי האבטחה וההגנה המתאימים.

bottom of page